Wiele osób odwiedzających Polskę z zagranicy trafia właśnie do Poznania – stolicy Wielkopolski znanej z koziołków na rynku, pysznych lokalnych potraw, a także przyjaznej atmosfery panującej na co dzień na ulicach. Co warto zobaczyć, będąc w Poznaniu? Czy da się zwiedzić to miasto w jeden dzień? Lista najciekawszych atrakcji jest dość długa, jednak warto znać największe zalety stolicy Wielkopolski i wybrać lokacje, które z pewnością chcielibyśmy zobaczyć podczas pobytu.

Stary Rynek w Poznaniu

To zdecydowanie jeden z pierwszych punktów, obowiązkowych na liście każdego przyjezdnego. Poznański Stary Rynek słynie ze stukających się koziołków w południe każdego dnia – cały mechanizm znajduje się na samym szczycie Ratusza. Co więcej, to właśnie tutaj zobaczymy kolorowe budynki, które najczęściej widzimy na Instagramie – centralny plac okalają pobliskie wąskie uliczki, w których nieraz można się pogubić, jednak to najlepszy sposób na poznanie miasta od wewnątrz.

Ulica Wrocławska

To miejsce adresowane w szczególności do tych osób, które interesuje rozrywkowa strona Poznania wraz z jej życiem nocnym. To tutaj znajdują się ulubione przez studentów i nie tylko kluby, bary, a także restauracje, które najchętniej odwiedzają. Ulica Wrocławska to jedno z tych miejsc, które z pewnością warto odwiedzić wieczorną porą, by zobaczyć nocne życie Poznaniaków.

Ulica Półwiejska

Idąc wprost ulicą Wrocławską od Starego Rynku, trafimy na ulicę Półwiejską – najsłynniejszy deptak w stolicy Wielkopolski. Tutaj przede wszystkim dobrze zjemy, ale także znajdziemy sklepy z lokalnymi pamiątkami. Ulica Półwiejska co roku przyciąga nowych turystów i nie tylko, stając się idealnym miejscem spotkań – to praktycznie samo centrum miasta. Deptak o każdej porze dnia i nocy tętni życiem.

Politechnika Poznańska

Do niekwestionowanych zalet Poznania należy wysokiej jakości szkolnictwo wyższe. Wśród najbardziej polecanych uczelni można wymienić Politechnikę Poznańską, której początki sięgają aż do 1919 roku. To tutaj kształcą się przyszli inżynierowie między innymi z zakresu budowy maszyn, zyskując tym samym niezbędną wiedzę oraz doświadczenie, które następnie pozwala na znalezienie dobrej pracy.

Cytadela

W Poznaniu, poza rozrywkowymi jego stronami, możemy znaleźć także najpiękniejsze parki Wielkopolski. Cytadela to miejsce, które rozkwita przede wszystkim na wiosnę, dając niezapomniane zielone widoki. To tutaj można zrelaksować się podczas długiego spaceru, jeździć na rolkach czy na rowerze – powierzchnia parku wynosi około 100 ha, więc daje dużo możliwości. Na terenie Cytadeli znajduje się Muzeum Armii “Poznań”, Muzeum uzbrojenia, a także różnego rodzaju instalacje artystyczne, na których można zawiesić oko podczas przechadzek. To także świetne miejsce do spacerów z psem – wielu ludzi spotyka się tutaj ze swoimi czworonogami, dając im możliwość biegania na dużej powierzchni.

Rusałka

Wśród zielonych, naturalnych miejsc, które warto zobaczyć w Poznaniu, nie sposób nie wymienić jeziora Rusałka – jego nazwa pochodzi od nimf wodnych, a sama lokacja sprawia, że jest najchętniej wybieranym punktem docelowym Poznaniaków w trakcie największych upałów.

KontenerART i Wartostrada

To dwa punkty, które znajdują się w okolicy Warty. Sama rzeka jest miejscem spotkań młodych ludzi, gdy tylko na niebie pojawiają się pierwsze promienie słoneczne. KontenerART to tak zwane “mobilne centrum kultury” funkcjonujące w Poznaniu w sezonie ciepłym, czyli od maja do października, a działalność rozpoczęła się już w 2008 roku. Tutaj można dobrze zjeść, napić się oryginalnego drinka lub po prostu posiedzieć między ludźmi. Wartostrada natomiast jest projektem umożliwiającym wycieczki rowerowe, a także jazdę na rolkach w okolicach rzeki Warta. To nic innego, jak chodnik wyłożony asfaltem z naturalnym poboczem stworzonym specjalnie dla biegaczy. Założeniem lokacji jest uprawianie sportów w sąsiedztwie bogactwa natury oraz uatrakcyjnienie terenów nadrzecznych wraz z ułatwieniem ich dostępności.

Polecane dla Ciebie: