O sytuacji obcokrajowców w stolicy Wielkopolski

Co roku w Poznaniu pojawia się coraz więcej nowych twarzy – przede wszystkim takich, które zostają w stolicy Wielkopolski na stałe, a zatem studentów i osób, które szukają pracy. Podczas spacerów poznańskimi ulicami można usłyszeć języki z całego świata. Co sprawia, że Poznań jest tak chętnie wybieraną miejscowością przez obcokrajowców? Jak osoby z zagranicy czują się w Poznaniu? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule.

Kto przyjeżdża do Poznania? Obcokrajowcy w Poznaniu

Urząd miasta Poznania dokonał spisu obcokrajowców w mieście, a ich łączna ilość wynosi ponad 2000 osób. Jak można się spodziewać, największy procent stanowią Ukraińcy, ale Poznań przyciągnął także Białorusinów oraz Niemców. Poszukiwania pracy oraz rozwijających studiów podejmują się także osoby z Chin, Wielkiej Brytanii, Francji czy Holandii. To jedynie ułamek narodowości, które możemy spotkać w stolicy Wielkopolski. Co więcej, co roku do Poznania przyjeżdżają nowi studenci, wielu z nich jest pozytywnie nastawiona do wymian międzynarodowych, bowiem osób z wymiany jest tutaj aż 3,5 tysiąca.

Poznań da się lubić! Dlaczego warto tu przyjeżdżać?

Patrząc na ilość osób spływających do Poznania zza granicy, nie sposób nie postawić pytania: dlaczego akurat tutaj? Co ta miejscowość ma w sobie, czego nie mają zagraniczne miasteczka? Wielu obcokrajowców jako argument przytacza dobre zdanie o Poznaniu jako przyjazne i ładne miejsce. Wąskie, klimatyczne uliczki, zabytkowe budynki, a także restauracje zachęcające przechodzących do skosztowania przysmaków typowych dla Wielkopolski. Co więcej, to właśnie w Poznaniu znajdują się najlepsze uczelnie w Polsce, które kuszą nawet osoby z zagranicy do podjęcia studiów w polskich uniwersytetach. Wiele osób przyjeżdża tutaj, by szukać pracy – Poznań jest bowiem skupiskiem biur międzynarodowych firm, a także polskich, które zachęcają warunkami zatrudnienia. Stolica Wielkopolski od wielu lat pozostaje na szczycie, jeśli chodzi o najniższy poziom bezrobocia w Polsce. Nie da się też zapomnieć o tych osobach, które do Poznania przybywają z różnych powodów rodzinnych. O czym jednak należy wspomnieć: większość osób, które stacjonują w omawianej miejscowości, nie planuje zostawać w niej do końca życia. To zatem dobre miejsce do zdobycia wykształcenia, poznania nowej kultury, a także zwiedzenia kawałka świata, jednak wszystko po to, by następnie ruszyć w kolejne podróże.

Dobra organizacja i niskie ceny – obcokrajowcy o Poznaniu

Wśród zalet, które kuszą obcokrajowców przybyciem do stolicy Wielkopolski, osoby te często wymieniają niskie koszty życia i dobrze zaprojektowaną infrastrukturę i komunikację publiczną. Ceny za wynajem mieszkania są tutaj bowiem dużo niższe w porównaniu do pozostałych krajów Europy Zachodniej, a komunikacja pozwala na dotarcie praktycznie w każdy zakątek miasta. To plusy, które przyciągają wiele osób do Poznania. Wraz z nimi nie sposób nie wymienić rozrywkowej strony miasta, które gwarantuje mnóstwo koncertów, festiwali, a także ciekawe życie nocne każdemu, kto zdecyduje się w nim zostać. Większość obcokrajowców uważa Poznaniaków za przyjaznych i pomocnych, jednak wciąż zdarzają się osoby, które dotykają rasistowskie zaczepki. Zjawisko to widać przede wszystkim w nocy, gdy złośliwych komentarzy jest zdecydowanie więcej niż podczas dnia.

Poznań, jak każde inne miasto, ma swoje wady i zalety. W oczach osób przyjeżdżających do niego z zagranicy jest jednak wygodną i przyjazną miejscowością, w której zdecydowanie warto zatrzymać się na dłużej. Miasto szybko się rozwija, dając jednocześnie wiele możliwości swoim mieszkańcom. Przyjazna atmosfera, relatywnie niskie koszty utrzymania, a także klimat niecodziennych uliczek to zdecydowanie te argumenty, które przemawiają przez obcokrajowców, gdy mówią o Poznaniu. Warto wspomnieć także o tym, że stolica Wielkopolski jest najlepiej ocenianym miastem w Polsce sprzyjającym zamieszkaniu w nim osobom z zagranicy.

Polecane dla Ciebie: